Sunday, 23 September 2012

geçmişlere, geleceklere

nasıl kaptırdım ama hayatın akışına. eylül bitmiş neredeyse. eylül, ayların ecesi. ne koşturma, ne debelenmedir. farketmedim bile eylülün son haftasına geldiğimizi. sevdiğim tek albümü olmasına ve her bahar - ilki olsun, sonu olsun - dinlediğim sezen aksu albümünü bile dinlemeden geçiyor eylül.

serin eylül akşamlarından birinde diye bir kurgu oluşturup pastel tonlardan bir sahne yarattığım kısmı atlıyorum şimdi. birden afallayıp "neredeyim ben? burası neresi? bu ben miyim cidden?" dediğim ve bu anın etkisini azaltarak geçtiği dakikalardan bahsetmek istiyorum. neleri atlattığımızı, neleri atlatamadığımızı ya da kısaca neler yaşamış olduğumuzu durup düşünmeyi atladığım gerçeğini farkediyorum sessizce. ezikleniyorum kendime karşı. özür dilerim..

atlatamadıklarımdan bahsetmek için başlamadım bu yazıya. bu farkedememezliğimin verdiği tek güzellik atlatamadıklarımı hatırlamıyor olmam. anımsıyorum, ama neydi o gürültü?

kendimi artık atlatmak zorunda kalacaklarıma hazırlıyorum. etrafımdaki insanları kaybetmeye, sıfıra düşmeye, düşkün gösterilmeye.. insan büyüyormuş gerçekten de. bunu sıradışı zamanlarda verdiğiniz tepkilerden anlıyorsunuz. koltuğunuzda oturup göğsünüzü kabarttığınız zamanlarda hissettiğiniz başka birşeydir..

ne kadar büyüyebilir insan? bunun bir sınırı var mıdır acaba? olduğunu sanmıyorum gerçi. bugüne kadar çok küçülttüysem kendimi, bir o kadar da büyüyebileceğime iknayım. aldığım kararlardan mesulüm yine.

peki çevremdeki insanlar? dostlarım? arkadaşlarım? onlar da büyümüyor mu? onlar da öğrenmiyor mu? susmayı olduğu kadar konuşmayı da birlikte öğrendik ya bu insanlarla. beni büyüten annemle babam mı bir? adını saymaya gerek bile duymadığım, kim olduklarını çok iyi bilen sevdiğim ve sevmediğim insanlar ince ince dokuyarak, emek vererek büyüttüler beni.

yeri gelmişken, büyüdük dediysek durulduk demedik. demlendik, cılkımız çıktı. ama ekşiliğimiz hala aynı..

11 comments:

Karōshi said...

Bugünün ikinci dokunan yazısı oldu..

Ozan Kayra said...

Niye birincisi olmadi?

PaNDoRa said...

lannn nerde benim o guzel yorumum?

Ozan Kayra said...

Hangisi? :S

PaNDoRa said...

kaybolan yorumum..

cem said...

TEY TEY TEY TEY

Aha karözhi buraya yorum yapmış ama Pandora' ya yapmamış. neden acaba?

tey tey tey...

Allahımmm kelime doğrulama mı oooo?

cem said...

zaten eksikliklerimiz tamamlanmaz ki. bildikçe eksiliriz aslında. dünya uçsuz bucaksız çünkü. Aslında en güzeli bilmeden sessiz sedasız yaşamak.

PaNDoRa said...

yaaa Cem'e bak.. buraya da tey teylemiş yaaa :))

Ozan Kayra said...

yorumlar biraz gec geldi ama geldi iste.. =)

kelime dogrulama bi tek sizin pencerede aciliyor galiba.. =)

Ozan Kayra said...

diyorum ya.. cem iste..

cem said...

du bakayım, evet şuan kelime doğrulama yok ama o zaman vardı, eminim. cem liğimden değil yani :))

bana hayal dünyasında yaşıyormuşum muamelesi yapmayınnnnn. hep pandora' nın suçu :)